Home » Genel » Sürücüsüz araç teknolojisi yarışında hangi şirketler ön sıralarda?

Sürücüsüz araç teknolojisi yarışında hangi şirketler ön sıralarda?

Sürücüsüz araç teknolojisi yarışında hangi şirketler ön sıralarda?

Otonom araçlar, teknolojiden şehir planlamasına kadar büyük bir ekosistemi etkiliyor. Yakın gelecekte yollara çıkacak olan otonom araçlar, bugün araç üreticileri kadar teknoloji şirketlerinin de büyük ilgisini çekiyor.

Volkswagen, Ford ve General Motors gibi köklü şirketlerin de yanı sıra Tesla, Uber ve Waymo gibi yeni nesil şirketler de otonom araç dünyasına yatırım yapıyorlar. Peki bir değerlendirilmede 6 marka karşılaştırılsa hangi şirketler yüksek puan alır? Köklü araç üreticileri mi? yoksa Silikon Vadesi’nde doğan yeni nesil şirketler mi? International Institute for Management Development (IMD) markaları analiz ederek yanıt vermeye çalışmış.

Otonom araçlarda bildiğiniz üzere karşılaştırma, 5 seviyeden oluşuyor. 0. Seviye otonom olmadığını gösterirken, 5. Seviye araçlar tam otonom araç olduğunu gösteriyor. Verileri, yatırımlar, stratejik ortaklar ve resmi basın açıklamalarını inceleyerek toplayan yazar, her oyuncunun şu anda kaçıncı seviyede olduğunu açıklıyor.

Volksvagen (VW)

Taksi çağıran uygulama App Gett’e yatırım yapan Volkswagen, araçlara yapay zekayı entegre edebilmek için de Nvidia ile ortaklık anlaşması imzaladı. 2018 ‘de VW Group, Audi A8’i piyasaya sürmeye hazırlanan şirket, bu araçla ilk kez 3. Seviye otonom sürüşe yani; “koşullu sürüş otomasyonu” seviyesine ulaşmış olacak.

“Koşullu sürüş otomasyonu”, bilgisayarın otomobile ait tüm sürüş işlevlerini üstleneceği anlamına geliyor. Ancak gerekli durumlarda araç kontrolünü bir insanın alması gerekebiliyor.

Ford

2. Seviye’de bulunan Ford, şu anda otopilotlu “kısmi sürüş otomasyonu” olan otomobiller piyasaya sürüyor. Bu, sürüşün bir veya daha fazla yönünün çevreyle ilgili bilgilere dayanan bir bilgisayar tarafından kontrol edildiği anlamına geliyor. Bu alanda yapay zeka teknolojisine de yatırım yapan Amerikan araç üreticisi, 1 milyar dolar ödeyerek Argo AI‘ye yatırım yaptı.

Otonom araçlar kullanarak pizza teslimatını test etmek için yapılan bir denemenin ardından Ford, şimdi kamuya açık yollarda 4. Seviye araçlarını deniyor. “Yüksek otonom sürüş” özelliğine sahip detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*