Home » Genel » Teknolojik açıdan hijyenik misiniz?


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Teknolojik açıdan hijyenik misiniz?

Diğer deyişle, elektronik cihazlarınız teknolojik olarak hijyenik mi?
Yazın gelmesiyle birlikte gezip eğlenirken beraberinizde taşıdığınız bilgisayarınızın, kullandığınız akıllı telefonun siber saldırılardan nasıl korunabileceğini öğrenmenin tam zamanı. Tatil sırasında çocuklarınız bilgisayarınızdan online oyunlar oynarken siz de kaldığınız otelin herkese açık internet bağlantısından e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz. Ancak teknolojik olarak cihazlarınız henüz hijyenik değilse sadece kendinizi değil başkalarını da bir sorunlar silsilesinin içine düşürmüş bulabilirsiniz.
Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz şöyle diyor: “WannaCry gibi kötü amaçlı yazılımlar, çoğunlukla göz ardı edilen yazılım açıklarını kullanarak çok hızlı bir şekilde yayılıp kişisel ve kurumsal bilgisayarları hedefliyor. Mirai adlı virüs 100 binden fazla güvensiz bağlantıyı kullanıp güvenlik kameralarından Dyn adlı servis sağlayıcısına saldırmış, birçok ülkenin sitelerini kullanılamaz hale getirmişti.”
Hijyenin teknolojide de çok önemli olduğunu belirten Fortinet Türkiye Kıdemli Teknik Müdürü Melih Kırkgöz, “İnsan sağlığını ilgilendiren rahatsızlıklarının nedeni anlaşılmaya başlandığında hijyenin önemi hakkındaki düşünceler de değişmeye başladı. Eskiden cerrahlar ameliyatlardan, aşçılar da yemek yapmadan önce ellerini yıkamazken, hastalıklar da hijyenik olmayan yollar sayesinde çok hızlı bir şekilde insanlar arasında yayılırdı. Tıp bilimi hastalıkların nedeni olan mikroskobik organizmaları keşfetmeye başladıktan sonra temel hijyenin önemi anlaşıldı. Bir zamanlar insanlara çektiren hastalıklar kişisel hijyen ile kolaylıkla atlatılabilir hale geldi. Çok da farklı olmayan bir şekilde WannaCry ve Mirai gibi kötü amaçlı yazılımların yayılmasının sebebi de insanların iyi bir teknolojik hijyene sahip olmayışları.” dedi.
Kötücül yazılımlar çoğunlukla masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlar aracılığıyla yayılırken siber suçlular mobil cihazları da bir hedef olarak unutmuyor. Tüketicilerin siber güvenlikten anladıkları çoğunlukla bilgisayarları korumak olurken ceplerinde taşımayı ihmal etmedikleri güçlü bilgisayarları unutmaya meyilli oluyorlar. Ancak akıllı telefonların da sorunlar çıkarabilecek güvenlik açıkları vardır, bunlarla başa çıkabilmek için izleyebileceğiniz, teknolojik hijyeninizi güçlendirebileceğiniz yollar da mevcut.
Kendi kendinizin doktoru olun
Satın aldığınız elektronik cihazların siber saldırılardan koruyabilecek ya da siber suçluları engelleyebilecek bir yasal yükümlülük bulunmuyor. Bu yüzden de cihazlarınızın güvenliği alacağınız önlemlere yani sizlere bağlı. Kişisel verilerinizin ve cihazlarınızın detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*