Home » Genel » Türk mobilyası “ihracat kilogram fiyatı”nı ikiye katladı


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Türk mobilyası “ihracat kilogram fiyatı”nı ikiye katladı

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, bir milyon doların üzerinde dış satım yapan firma sayısı 589’u bulan ve dünya ihracat sıralamasında 12’nciliğe yerleşen Türk mobilya sektörünün, 10 yıl önce 2 doların altında olan ihracat kilogram fiyatını 3,80 dolara taşıdığını bildirdi.

İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı da olan Güleç, Bursa’nın İnegöl ilçesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2002, 2003 yıllarında 350 milyon dolar ihracat yapan mobilya sektörünün, 2016’da 2 milyar 600 milyon doların üzerinde dış satım gerçekleştirdiğini söyledi.

Güleç, bu başarının dünya pazarlarından daha fazla pay alarak sağlandığını vurgulayarak, “Son 15 yılda dünya mobilya ihracat sıralamasında 23. sıradan 12. sıraya yükseldik. Geriye baktığımızda İsveç, İspanya gibi ülkeler var. Hedefimiz, 2023 yılında dünyada ilk 5 mobilya ihracatçı ülkesi içinde yer almak” diye konuştu.

“Sektör ihracatını Çin’den sonra en fazla artıran ülke olduk”

Son 10-15 yılda hayal gibi görünen hedeflerin aslında çok kolay ve mümkün hale geldiğini ifade eden Güleç, şöyle devam etti:

“Çünkü önümüzdeki Fransa, Malezya gibi ülkelerle burun farkıyla kaybediyoruz. Yani çok büyük bir farkımız yok ama ilk 5 ülke, bugün Çin, dünyada her şeyin lideri, 60 milyar dolar civarında ihracatı var. Bunu yakalamamız çok zor. Arkasından gelen Almanya ve İtalya 10 milyar dolar civarında ve bunların büyümesi bizim gibi değil. Biz son 15 yılda, mobilya sektörünün ihracatını dünyada Çin’den sonra en fazla artıran ülke olduk. Onun için Çin, Almanya ve İtalya’dan sonra Polonya var 7 milyar dolar civarında, arkasından Vietnam ile ABD var 5 milyar dolar, bir arkasında da Kanada var o da 3,5-4 milyar dolar civarında.”

Güleç, bu ülkelerin hemen hemen hepsinin Türk mobilya sektörünün pazarı olmaya başladığını belirterek, “ABD’de ilk 5’e girmeye başladık. 10 yıl önce ABD’ye ihracat yoktu. Son 2 yılda yaptığımız atakla, orada katıldığımız fuarlarla ilk 5’e girmeye başladık. Evet bugün 100 milyon dolar civarında mal satıyoruz ama hiç yoktuk. Sıfırdan 100’ü bulduk. Artık detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*