Home » Genel » Türkiye’nin YouTube fenomenleri: Markalar bizi biraz daha özgür bırakmalı

Türkiye’nin YouTube fenomenleri: Markalar bizi biraz daha özgür bırakmalı

Türkiye'nin YouTube fenomenleri: Markalar bizi biraz daha özgür bırakmalı

Onlar Türkiye’de YouTube’un en popüleri arasında yer alıyor: Enes, Ruhi, Orkun, Ezgi ve Ömer. Webrazzi Summit 2017‘ye konuk olan genç yetenekler, keyifli geçen oturumda YouTube’da başarının sırlarından, markalardan beklentilerine kadar farklı başlıklarda konularda görüşlerini paylaştılar.

YouTube’da başarı: Samimiyet

İlk etapta hobi olarak açtıkları kanallardan sonrasında gelir elde eden YouTube’ın 5 fenomenine göre başarılarının arkasındaki en büyük sır samimi olmaları. Hedef kitlelerini oldukça iyi tanıyan YouTube fenomenleri özellikle genç jenerasyonun yalnız olduğunu söylüyorlar. İzleyiciye olan yakınlıkları ile başarı sağladıklarını söyleyen fenomenler, yine izleyici ile aralarında duygusal bir bağ kuruyorlar. Ruhi’ye göre, dikkat eksikliği yaşayan ve günde yaklaşık 100-150 içerik tüketen bir YouTube izleyicisine en iyi ulaşma yönü farklı başlıklarla ve ilginç konularla içerik üretmek.

Başarılarının altındaki diğer bir etmen ise düzenli olarak içerik üretmeleri. YouTube’da başarının zaman alabildiğini söyleyen fenomenler, kişinin doğru formatı bulup, içeriği karakterize etmeleri gerektiğini düşünüyorlar.

Markanın YouTuber’ı özgür bırakması lazım

YouTube fenomenleri kendilerine gelen her teklifi değerlendirmediklerini ve kanallarına uygun olabilecek içerikleri oluşturduklarını söylediler. Oturumda yeni nesil fenomenlerle çalışmak isteyen markalara tavsiyeler de gecikmedi. Markaların içeriği YouTuber’a bırakmaları gerektiğini söyleyen Enes, markaların bazı durumlarda platfroma yabancı kalabileceklerini aktardı. YouTube’a uygun olmayacak bir televizyon içeriği önerisi ile gelen bir markanın içeriğin detayını YouTuber’a bırakması durumunda çok daha verimli iş sonuçlarının çıkabileceğini söyledi.

Bu konuda markalarla ortak noktada buluşabileceklerini söyleyen Orkun, markalardan gelen brief üzerine konuya yönelik 5-6 fikir ürettiklerini paylaştı. İçerik üretiminden prodüksiyon sürecine kadar markalarla birlikte ilerlediklerini söyleyen Orkun’a göre her iki tarafın da içine sinecek içeriklerin yapılması gerekiyor. Fenomenlere göre YouTuber’ın özgür bırakılması içerikteki başarıyı arttırıyor.

Oturuma katılan 5 YouTube fenomenini mercek altına almak isterseniz, kendileri ile ilgili ayrıntılı bilgiler şöyle:

Enes Batur

5 milyondan fazla takipçi olan Enes, YouTube kanalını tek tabanca yönetiyor. Enes’e göre YouTube’da başarılı olabilmenin altında yatan en büyük sır samimiyet, araştırma ve çalışma. 4 yıldır YouTube’da içerik üreten Enes’in sloganı ‘Azim, çalışma detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*