Home » Genel » Twitter’da organik erişiminizi arttırmanın yolları

Twitter’da organik erişiminizi arttırmanın yolları

Twitter'da organik erişiminizi arttırmanın yolları

Twitter, geçtiğimiz sene yeni bir markalaşma çalışmasıyla, marka üçgenini ‘insani, gözü pek, heyecanlı’ olarak tanıtmıştı. Şirket kurucularından Jack Dorsey, aynı süreçte artık sosyal ağlar kategorisinde olmak istemediklerini ve platformu haber uygulamaları kategorisine taşıdıklarını açıklamıştı. Spordan sanata, politikadan toplumsal olaylara kadar birçok konunun tartışıldığı hatta alevlendiği Twitter’ın yeni imajı, medya da pek de boy göstermedi.

2006 yılından beri kullandığı ‘İşte olup bitenler sloganı’ aslında Twitter’ın ne olduğunu ve olmak istediğini bize çok net gösteriyor. Bildiğiniz üzere, Arap Baharı’nın alevlenmesinde, Obama’nnı ABD Başkanlığı için yarıştığı seçim kampanyasında ya da 2016 Rio Olimpiyatları’nın coşku ile takip edilmesinde Twitter’ın rolü büyük. ‘İşte olup bitenler’, dünyanın en büyük sosyal ağı olamasa da, en geniş haber ağına sahip Twitter’da her saniye karşımıza çıkıyor.

Twitter’ın yeni imajı şirketin kan kaybetmesine mani olmadı. Markalar açısından bakıldığında, haber kaynağındaki algoritmasını değiştirmesi, markaların organik yollarla takipçi kazanması ve etkileşime geçmesini biraz daha zorlaştırdı.

Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi Twitter’da da markalar, organik olarak takipçi kazanmak ve hedef kitleleriyle etkileşime geçebilmek için stratejik olarak birçok parametreyi göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Hedef kitlenizin kim olduğu, KPI’larınız, marka sesiniz bunlardan sadece bir kaçı. Ancak platformu çok da yakından tanımayanlar için organik erişiminizi arttırmanız açısından bugün Twitter’ın biraz daha operasyonel tarafından bahsedeceğiz. Ama öncesinde Twitter’ın algoritmasını mercek altına alalım.

Twitter ve değişen algoritması

Bildiğiniz üzere, Twitter geçtiğimiz yıl zaman tüneli algortimasını değiştirdiğini duyurdu. Twitter‘a göre, ‘ilgilenme olasılığınızın en yüksek olduğu Tweetler zaman akışınızda öncelikli olarak’ gösterilebiliyor. Yani, kullanıcıların zaman tünelindeki tweetleri onların ilgi alanına göre önplana çıkıyor. Algoritmanın doğasını, medyanın çeşidi, etkileşim, zamanlama ve konum oluşturuyor.

Zenginleştirilmiş medya

Twitter’da daha çok fotoğraf beğenen kişiler, akışlarında daha çok fotoğraflı Tweetleri görüyorlar. Videolu tweetler ve bağlantılar için de aynısı geçerli. Kim linkleri ya da videoları ağırlıklı olarak beğenirse, akışında en çok bağlantı ya da detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*