Home » Genel » VR içerik stratejinizi oluştururken dikkate alabileceğiniz ipuçları

VR içerik stratejinizi oluştururken dikkate alabileceğiniz ipuçları

VR içerik stratejinizi oluştururken dikkate alabileceğiniz ipuçları

Virtual Reality” (VR) ya da Türkçe tabiriyle “Sanal Gerçeklik“, son yıllarda hayatımıza giderek yerleşen bir kavram. Oyundan, haber deneyimine kadar birçok alanda deneyimlediğimiz VR’ı, 2018 ve ilerleyen yıllarda da bol bol konuşacağız gibi görünüyor. Zira statista‘nın verilerine göre 2016 yılında, 3,7 milyar dolar olan VR donanım ve yazılım gelirlerinin, 2020 yılına kadar 40 milyar doları bulacağı öngörülüyor. Bir başka tahmin ise küresel sanal gerçeklik pazar gelirinin 21,5 milyar dolar olması yönünde.

Rakamlar, VR endüstrisinin hızlı bir şekilde büyüdüğünü bir kez daha gösteriyor. Ancak bu teknoloji, pazarlama dünyasında hakettiği yeri henüz bulabilmiş değil. Bunun altında ise birçok neden var. Tüketicinin kafasında bu teknolojiye yönelik yanlış bir kanının hakim olması VR’ın yaygınlaşmasını zayıflatan bir neden. Marketing Week’in araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 60′ı VR’ı sadece oyunseverler için tasarlanmış bir teknoloji olarak görüyor. Öte yandan markalara pahalı VR fiyat tekliflerinin sunulması, düşük maliyetli projelerin istenilen tasarım kalitesinde olmaması da VR’ın yaygınlaşmasını engelleyen nedenler arasında.

Bildiğiniz gibi sanal gerçeklik, kişilerin kafasına taktıkları bir başlık ya da gözlükle deneyimleniyor. Ürünlerin yeteri kadar tanıtılamamış olması da yine bu teknolojiye adapta olmamamıza mani olan bir neden. Nielsen‘ın ABD’de yaptığı araştırma sonuçları nüfusun yüzde 34’ünün Samsung Gear VR’ı tanıması, ürünü bu alanda en çok bilinen ürün olarak ön plana çıkarıyor. Onu yüzde 26 ile Sony PlayStation VR, ve yüzde 25 ile Facebook’a ait ürün Oculus Rift izliyor.

Google’ın VR tabanlı interaktif reklamlarını devreye alması ya da Facebook’un topluluklar için yarattığı VR ortamına daha fazla yatırım yapması, bu teknolojinin bir salgın gibi yayılmasını sağlayabilir. Peki VR bir virüs gibi yayılmaya hazır bir konu olurken, pazarlamacılar ve işin mutfağında olanlar buna ne kadar hazır?

Pazarlamanın her alanında olduğu gibi içerikte de strateji, başarıda önemli bir rol oynuyor. Bu yazıda, 9 Nisan’da düzenleyeceğimiz Webrazzi Dijital 2018de de konuşulacak bir konu olan VR’a yönelik içerik stratejilerinde detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*