Home » Genel » WePlay, altı ay içinde altı oyun girişimine erken aşamada yatırım yapacak
WePlay, altı ay içinde altı oyun girişimine erken aşamada yatırım yapacak

Zynga, 1,8 milyar dolara satın aldığı Peak Games‘in ardından hyper-casual oyunlar üreten bir diğer yerli girişim Rollic‘i de 168 milyon dolara şirket bünyesine geçirdi. Bu satın almaların birbiri ardına gerçekleşmesiyle Türkiye’de oyuna yatırım yapan ve oyun yazan şirketler bir adım daha öne çıktı.

Bu dalganın farkında olan ve bu alandaki yatırım fırsatını değerlendirmek isteyen Riot Games’in eski Türkiye Genel Müdürü Bora Koçyiğit, ortakları Mustafa Kopuk ve Yiğit Arslan birlikte WePlay Ventures‘ı kurdu. Amaçları, Türkiye’den çıkması muhtemel global başarı hikayeleri yaratabilecek erken aşama oyun girişimlerine yatırım yapmak. Koçyiğit bu işe neden ve nasıl başladıklarını şöyle anlatıyor:

2020’nin başından itibaren spor, eğlence ve içerik tarafına yatırım yapan Two Zero adlı yatırım şirketi için danışmanlığa başlamıştım. Oyuna yatırım yapan ve oyun yazan şirketler son dönemde önem kazandı. Dolayısıyla bu taraf genişlediği için bu alana yönelik daha esnek hareket edecek bir atılım yapmak istedik. WePlay Ventures fon değil, yatırım şirketi… Amacımız bu konuda daha esnek, hızlı hareket edebilmekti. Bunun yanında oyun şirketlerine daha çok destek olabilmek.

Üç yıl, 20 milyon lira…

Koçyiğit ve ortakları üç yıl içinde 20 milyon lira yatırım yapmayı hedefliyor. Ama amacımız erken aşamada girdiğimiz oyun şirketlerine devam yatırımı yapmak. Dolayısıyla bu yatırımlarla fonun büyüklüğünü 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Koçyiğit, şirketlere ilk aşamada 1 milyon liraya kadar yatırım yapmayı planladıklarını belirterek sözlerine şöyle devam ediyor:

Türkiye’de oyun şirketlerine de yatırım yapan birçok fon var. Ama bir fonun oyun şirketine girebilmesi uzun bir süreç. Değerlemeler çok tartışılıyor. Çünkü oyun şirketleri tarla gibi. Tohum attıktan sonra beklemek gerekiyor. Bu da oyun şirketlerini ve stüdyoları mağdur ediyor.

Bu yüzden biz daha erken aşama hatta henüz şirketleşmemiş şirketleri hedefliyoruz. Burada esnek ve hızlı hareket etmek istiyoruz. Bu yüzden daha WePlay kurulmadan birçok şirketle görüştük. Şu an amacımız ilk altı ay içinde 6 şirkete yatırım yapmak.

Sadece mobil oyunlarına yatırım yapmayacaklar

Bora Koçyiğit detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*