Home » Genel » Wikipedia Türkiye’deki yasakla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidiyor


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Wikipedia Türkiye’deki yasakla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidiyor

2017’de ülkemizde engellenen Wikipedia, Türkiye’yi Avrupa’nın önde gelen İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet etti. AİHM’e başvuran Wikimedia Foundation, site üzerindeki engelin, ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiğini belirtti.

Wikipedia’nın yöneticisi Katherine Maher, attıkları bu adımı duyururken iki yıldır Türk yetkilileri ve Türkiye Anayasa Mahkemesi ile yapılan görüşmelerden sonuça alınamamasına takiben davayı Strasbourg merkezli mahkemeye taşıdıklarını ifade etti.

Maher, Türkiye’deki yasağın, geniş kapsamına dikkat çekerek onu “en pahalı yasak” olarak tanımladı. Sitenin kurucusu Jimmy Wales ise bu yasak karşısında üzgün olduğunu ifade etti.

Wikimedia yöneticileri, yasağın Türk Yetkilileri tarafından iki makalenin kaldırılması talebinin ardından geliştiğini belirtiyor. Wikimedia yasal direktörü Stephen LaPorte, Türkiye’nin aldığı kararda ‘tam olarak hangi kısmın illegal sayıldığının gösterilmediğini’ belirtirken, söz konusu makalelerin daha fazla kaynak eklenerek ve gönüllü editörlerin dil desteğiyle iyileştirildiği ancak yasağın kaldırılmadığını ifade etti.

detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*