Home » Genel » Y Combinator’ın girişimciler için 22 ana tavsiyesi

Y Combinator’ın girişimciler için 22 ana tavsiyesi

Y Combinator'ın girişimciler için 22 ana tavsiyesi

Hem ABD’nin hem de tüm dünyanın en önemli girişim hızlandırma programlarından biri olan Y Combinator, girişimlere rehberlik edecek paylaşımlarına bir yenisini ekledi. Bugüne kadar doğrudan Y Combinator ya da kardeş grupu Startup School gibi programlar aracılığıyla paylaşılan girişim tavsiyelerinin bir özeti niteliğindeki paylaşım, önemli bir deneyiminin ürünü. Girişimler için pek çok tavsiye verildiğini fakat bunlardan sadece bazılarının çok önemli olduğunu belirten Y Combinator, girişimlere ürünlerini hemen tanıtmalarını tavsiye ediyor.

İnsanların istediği bir şeyi inşa etmenin girişimler için oldukça önem arz ettiğini belirten Y Combinator, girişimlere ölçeklenemeyecek şeyler yapmayı tavsiye ediyor. Ortaya çıkan sorunların yüzde 90’ına çözüm bulunması ve ürününüzü seven yaklaşık 100 kullanıcıya sahip olmak Y Combinator‘a göre bir girişim için oldukça önemli.

“Para sizin değil”

Her girişimin bir noktada kötüye gidiş sergileyeceğini de dile getiren Y Combinator, bu noktada girişimlere kod yazmalarını ve kullanıcılar ile iletişime geçmelerini tavsiye ediyor. Y Combinator’ın yaptığı en önemli tavsiye ise yatırım konusu. Y Combinator’a göre girişimlerin aldıkları yatırımların onların paraları olmadığını unutmamaları gerekiyor.

İnsanlar istediği şeyi inşa etmeden önce ürününüzü veya takımınızı asla ölçeklendirmemeniz gerektiğini belirten YC, girişimin değerlemesinin başarı veya başarı ihtimaliyle aynı şey olmadığının altını çiziyor. Mümkün olduğu takdirde büyük müşterilerle yapılan uzun anlaşmalardan girişimlerin kaçınmaları gerektiğini belirten YC, kurumsallaşma çabalarının zaman kaybı olduğuna inanıyor.

Eğer kullanıcı kazanmak için en iyi seçeneğiniz değilse girişimlerin konferanslara katılmamasını tavsiye eden YC, kurucularla olan ilişkinin girişimlerin düşündüklerinden daha önemli olduğunu savunuyor. Belli durumlarda müşterilerle çalışmayı sonlandırmanın girişimler için doğru adım olabileceğini de belirten Y Combinator, girişimlerin rakiplerini görmezden gelmelerini tavsiye ediyor. Tavsiyelerin tamamı ise şu şekilde:

 • Girişiminizi bugün yayına alın
 • İnsanların istediği bir şey geliştirin
 • Ölçeklenmeyen şeyler yapın
 • 90/10 çözümünü bulun
 • Ürününüze aşık olacak 10-100 adet müşteri bulun
 • Tüm girişimler bir noktada fena halde zayıf düşer
 • Kod yazın- kullanıcılarla konuşun
 • “Bizim paramız değil”
 • Büyüme harika bir ürünün sonucu olarak gelir, habercisi olarak değil
 • İnsanların istediği bir şey geliştirinceye kadar ekibinizi/ürününüzü ölçeklendirmeyin
 • Değerleme başarıya detaylı >>>

  Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*