Home » Genel » Yatırımcı gruplar Mark Zuckerberg’i istifaya çağırıyor

Yatırımcı gruplar Mark Zuckerberg’i istifaya çağırıyor

Yatırımcı gruplar Mark Zuckerberg'i istifaya çağırıyor

Güçlü bir aktivist yatırımcı grubu Mark Zuckerberg’in ABD Enerji ve Ticaret Komitesine yapması planlanan ifadesinde bulunan yeni sorumsuzluk kabullerini gerekçe göstererek istifa çağrısında bulundu.

Open MIC CEO’su Michael Connor yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Mark Zuckerberg’in hazırladığı ifade basit bir gerçeği ortaya koyuyor: Zuckerberg, geniş, küresel ve halka açık bir şirketin nasıl yönetileceğini anlamıyor. Zukerberg’in şu anda CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olmak üzere Facebook’ta iki işi var. Her iki unvan olmasa da, Zuckerberg’in en az birinden vazgeçme zamanı geldi. Facebook’un şirketin CEO’sunun ve Başkanının rollerini ayırması uzun zaman alıyor. Ve bu Mark Zuckerberg için ya istifa etmek ya da kovulmak anlamına geliyor.

Open MIC aslında şu an için herhangi bir Facebook hissesine sahip değil, Ancak Open MIC’ı daha önce de Facebook hissedarlarını koordine ederken gördük. Örneğin bu yılın ilk aylarında koordine edilen hissedarlar grubu, Facebook’un ABD seçimlerine karışması ve platformdaki diğer zorluklar konusunda bir hissedar raporu istemişti. Hissedarlar aynı zamanda devam eden risklere dair Risk Gözetim Komitesi raporu yayınlanmasını da istenmişti.

Bu arada istifa konusunda şirkete baskı yapan tek grubun Open MIC olmadığını da belirtelim. Zira geçtiğimiz hafta New York City müfettişi Scott Stringer da, Facebook’un önemli bir yatırımcısı olan belediye emeklilik fonu adına Facebook’un yönetim kurulu yapısında benzer değişikliklere gidilmesini istedi.

Stringer, şirketin hissesindeki son düşüşleri, sorumsuz davranışların bir sonucu olarak gösterdi. Facebook hisselerinin Cambridge Analytica olayının ayrıntılarının ortaya çıkmasından itibaren yaklaşık yüzde 15 düşüş yaşadığını hatırlatalım. Stringer ise bu konuda şu cümleleri sarf etti:

Yönetim kurulu gözetimine daha fazla ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bizce yönetim kurulunda bağımsız bir başkana ihtiyaç var.

ABD basınında da benzer çağrılar mevcut. Örneğin, hafta sonu boyunca The San Francisco Chronicle yayını Zuckerberg’ü istifaya çağırdı. Tüm bunlara rağmen Mark Zuckerberg koltuğu bırakmamakta kararlı. Zuckerberg The Atlantic’te yayınlanan röportajında istifa etmeyi düşünmediğini açıkça belirterek bu sorunları çözebileceklerinden detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*