Home » Genel » Yatırımcı, kurucu ekiplerde kadın lider görmek istiyor

Yatırımcı, kurucu ekiplerde kadın lider görmek istiyor

Konuk yazarımız Ebru Dorman, StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Kadınların iş dünyasında lider roller üstlenmesi, dijital çağda daha önce hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Üstelik bu yılki Global Leadership Forecast raporu gibi pek çok araştırma da bu gerçeği destekliyor. Toplamda 25 bini aşkın lider ve 2.400’ün üzerinde kurumla görüşme yapan araştırmacılar, kadınların yönetim kurulunda üstlendiği yapıcı rolü son derece net biçimde ortaya koydu: Üst düzey yönetim ekibinde kadınlara yer veren kuruluşlar 1,4 kata kadar daha kârlı ve istikrarlı büyürken, dijital dönüşümü daha etkin biçimde yönetiyor.

Bu istatistiklerin arkasında ise çeşitlilik sayesinde zenginleşen yönetim kurulunun, yeni çözüm ve fırsatlar geliştirmek için birlikte çalışması yatıyor. Farklı perspektifler, başarıyı da beraberinde getiriyor. Peki, dünyada değişim rüzgarları eserken, Türkiye bu konuda nasıl adımlar atıyor?

TÜİK rakamlarına bakınca, Türkiye’de kadın girişimci sayısının 110 bin ile toplamın sadece %8,5’ine denk geldiğini görüyoruz. Benzer şekilde, Startups.Watch’un derlediği veri, 2010 yılından itibaren Türkiye’de kurulan teknoloji girişimlerinde kurucular arasında kadınların oranının %14,6 ile sınırlı kaldığını gösteriyor. Bir artış var gibi görünmekle beraber yetersiz.

StartersHub olarak, girişimcilik ekosisteminin iş dünyasına yeni kadın liderler kazandırmak için eşi görülmemiş bir fırsat meydana getirdiğine inanıyoruz. Her bir girişimin temel çıkış noktası iki ana unsura dayanıyor; sorunun tespiti ve çözümün geliştirilmesi. Kadınların masaya getirdiği zengin perspektif, bir girişimi girişim yapan bu iki süreçte de kritik fayda sağlıyor. Bu nedenle de kurucu ve lider ekibinde kadınların yer aldığı girişimlere ilgi hızla artıyor.

Startup ekosisteminin kadın liderleri dönüşüme öncülük ediyor

StartersHub çatısı altında, Startupbootcamp Istanbul, StartersHub XO, 3S Landing Pad ve Gamer’s Qube programları kapsamında bugüne kadar toplamda 56 girişime erken aşamada yatırım, hızlandırma ve globalleşme desteği sunduk. Bu girişimlerin içinde en az bir kadın kurucu ortağı olanların oranı ise yüzde 38’e ulaşıyor. Bu oranın hem Türkiye hem global istatistiklerin bir hayli üzerinde olduğunu gururla paylaşabilirim.

StartersHub’ın portföyünde bulunan Zeplin, Reality Arts, Poltio, Paym.es, Kimola, Eyedius, Teleporter ve Optiyol gibi girişimler, cinsiyet ve tecrübe detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*