Home » Genel » Yeni başlayan yazılım geliştiriciler için yol haritası

Yeni başlayan yazılım geliştiriciler için yol haritası

Yeni başlayan yazılım geliştiriciler için yol haritası

Eğer yazılım geliştirmeye yeni başladıysanız veya başlamayı düşünüyorsanız, nereden başlamanız gerektiğine karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu yol haritasında, isinize yarayacağına inandığım kaynakları ve bazı tecrübelerimi bir araya topladım.

Üniversite eğitiminize takılıp kalmayın

Maalesef ülkemizde ve dünyada gençlerin büyük bir çoğunluğu, hiç hayalini kurmadıkları üniversitelerin, hiç de hayalini kurmadıkları bölümlerinden mezun olarak iş hayatına atılmak zorunda kalabiliyorlar. Eğer yazılım geliştirici olmak istiyorsanız; fakat üniversitede farklı bir eğitim aldıysanız, bu durum günümüzde artık geçerli bir mazeret değil.

Stackoverflow Developer Survey 2016 sonuçlarına baktığımızda, ankete katılan 40,000 yazılım geliştiricinin sadece %34.8’lik bir bölümünün bilgisayar bilimi veya ilişkili bir alanda üniversite eğitimi aldığını görüyoruz.

Kendinize iyi bir mentör bulun

Hangi seviyede olursanız olun, daha iyi bir yazılım geliştirici olabilmenin en etkili yolu sizden daha iyi geliştiricilerle birlikte çalışmak.

Bu kural yeni başlayanlar için de kesinlikle geçerliliğini koruyor. Sizin yürümeye çalıştığımız yollardan çok önceleri geçmiş olan, tecrübelerinden faydalanabileceğiniz ve size yol gösterebilecek bir mentörünüzün olması, sizi 5-10 yıl ileriye taşıyabilir.

Bootcampler

Henüz Türkiye’de çok yaygınlaşmış bir sektör olmamasına rağmen, Amerika ve Avrupa’daki “bootcamp” adı verilen eğitim programları son yıllarda oldukça popüler.

Bootcamp eğitim merkezlerinin temel özellikleri; eğitimin 3-6 ay sürmesi, tam gün veya yarı zamanlı programları olması ve tek bir konuya odaklanması. Programı tamamladığınızda güncel ve sektörde kullanılan teknolojilere hakim, kendi portföyünü oluşturmuş, başlangıç seviyesinde bir işe kabul edilebilecek seviyede donanımla sektöre giriş yapıyorsunuz.

İyi bir bootcamp eğitimine kabul edilebilmek için yaptıkları sınavlardan ve mülakatlardan geçip, istenilen ücreti ödeyebiliyor durumda olmanız gerekiyor. Bazı bootcampler burs veya finansman desteği de sağlayabiliyor.

Londra’da eğitim veren, programlarını yakından takip ettiğim iki bootcamp programı ise şunlar:

Hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize karar verin

Günümüzde en değerli yazılım geliştiriciler, bir alanda uzmanlaşmış yazılımcılar. Bu diğer alanlara gözünüzü kapayıp, tek bir alanda çalışmak anlamına gelmiyor. Ama her zaman için bir alanın uzmanı olan ve diğer alanlarda orta seviyede bilgi sahibi olan detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*