Home » Genel » Yeni iş dünyasında, çalışanlar daha fazla söz hakkı ve özgürlük istiyor
Yeni iş dünyasında, çalışanlar daha fazla söz hakkı ve özgürlük istiyor

Pandemi sırasında uzaktan çalışmak, toplumun işyerine ilişkin normları sorgulamasını sağladı. Ofis çalışanlarının %87’si, ofisler açık olsa dahi evden veya ofisten çalışmak arasında seçim yapabilmek ve mesai saatlerini yönetebilmek istiyor. %63’ü ise karantina döneminde yaşadıkları serbestliği sürdürmek istiyor.

EVDEN çalışmak, karantina döneminin başlangıcında yapılmış bir düzenleme olsa da Cisco Geleceğin İş Gücü anketinin sonuçlarına göre, çalışanlar yeni çalışma tarzlarımızın ortaya çıkardığı olumlu yönleri korumak istiyor. Daha fazla serbestlik (%63) ve dağınık bir ekip olarak verimli çalışma (%66), anketten çıkan iki temel sonuç olurken, %61’lik bir kesim de karar verme süreçlerinin hızlanmasından faydalanmaya devam etmek istediğini ifade ediyor.

Cisco’nun Avrupa, Orta Doğu ve Rusya genelindeki 12 pazarda 10.000 katılımcıyla yaptığı Geleceğin İş Gücü anketi kapsamında, ofis çalışanlarına 2021’den itibaren işverenlerden beklentileri soruldu. Elde edilen sonuçlar, çalışanların bunu bir dönüm noktası olarak görüp, işyerine ilişkin normları sorguladığını ortaya koydu.

Yöneticiler de değişimi olumlu buluyor

Ankete katılan kişilerin yalnızca %5’i karantinadan önce evden çalışmış olsa da artık çalışanların büyük çoğunluğu evden çalışmanın getirdiği serbestliği korumak istiyor. Çalışanların %87’sinin ofiste ve evden çalışma sürelerini belirleme konusunda daha fazla söz sahibi olmak istemesi, tek bir çözümün herkesi memnun etmeye yetmediğini gösteriyor.

Katılımcıların üçte ikisi (%66), son altı ay boyunca evden çalışmanın faydalarını ve zorluklarını daha iyi anladığını ifade ediyor. Ekiplerinin daha iyi performans göstereceğine olan inancı artan yöneticiler (%39), değişimin olumlu olduğunu vurguluyor. Çalışanlar ise daha iyi bir iş-yaşam dengesi kurarken, %56’sı günlük rutinine daha fazla egzersiz sığdırdığını ifade ediyor. Benzer biçimde, çalışanların %58’lik bölümü daha az seyahat etmek ve seyahat ile geçireceği süreyi daha üretken bir biçimde değerlendirmek istediğini söylüyor.

Didem Duru: Çalışma hayatının doğası temelden değişiyor

Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru da anketin sonuçları hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Pandemi ile dijital teknolojilerin hızla benimsenmesi, çalışmanın doğasını temelden değiştiriyor. Yeni çalışma modellerinin ortaya çıktığını, insanların daha fazla seçenek ve esneklik istediğini, ekiplerin daha dağıtık bir yapıya büründüğünü ve şirket kültürünün her detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*