Home » Genel » Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet’ten ilk yarı analizi


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet’ten ilk yarı analizi

TÜİK’in bugün açıkladığı verilere göre, yaz döneminin ve Ramazan’ın etkileri Haziran ayı konut satışlarında keskin olarak hissedildi. Türkiye genelinde satışlar bir önceki yılın Haziran ayına göre % 8,1 oranında azaldı. Yılın ilk yarısında ise büyüme ivmesi korundu. Ocak-Haziran’ı içeren dönemde konut satışları % 3 artışla 654.363 oldu.

Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet.com Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıklanan verilerini değerlendirdi.

İpotekli 6 ayda % 22 arttı ama asıl senetli ödemelere dikkat edilmeli

İpotekli satış adedinin Haziran’da bir önceki yılın aynı ayına göre % 3,2 oranında azalarak 35.210 olduğunu ve satışlar içindeki payını % 36,1’e taşıdığını belirten Gizem Moral Kunter, “Bu oran, geçen yılın Haziran ayında % 34,3’tü. Yine geçen yılın ilk 6 ayına baktığımızda ipotekli satışın geçen yılki 201.084 adetten bu yıl 245.375 adede ulaşarak % 22’lik bir artış gösterdiğini görüyoruz. GYODER’in Haziran verilerini hatırlarsak, burada dikkat etmemiz gereken konu aslında senetli satışlardaki yükseliş. Yeni konut satışlarında % 48 ile son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımının gerçekleştiği Şubat’ta, aynı zamanda % 6,5 ile son 16 ayın en hızlı stok erimesi yaşandı. Haziran’da ise firmaların kendi finansmanıyla sübvanse edilen kampanyaların artışıyla satışlarda senet kullanımı, % 52 ile son 6 aylık ortalamasının üzerine çıktı. Bu dönemde stok erimesi de % 2,7 ile son 6 aylık ortalama değerin altında seyretti. Bu verilere baktığımızda görüyoruz ki, stoğun erime hızının artması düşük banka faiziyle kredi kullanımının artması ile parallellik gösteriyor. Senetli satışın giderek artmasının ise risk yönünde bir alarm verdiğini söyleyebiliriz. Senetli satış, firmanın özsermaye gücü yerinde olduğu sürece yerinde bir ödeme aracı olabilir ancak burada konut alıcılarının firmaların güvenirliklerini, kapasitelerini, daha önce tamamladığı projeleri çok yakından analiz etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Yaz döneminde ikinci el konuta ilgi bekliyoruz

Verilere göre Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,9 azalarak 45.433 oldu. Toplam konut detaylı >>>

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*