Home » Genel » Yerli elektrikli bisiklet paylaşım girişimi: Bizero

Yerli elektrikli bisiklet paylaşım girişimi: Bizero

Yerli elektrikli bisiklet paylaşım girişimi: Bizero

Özellikle Çin’de oldukça popüler olan elektrikli bisiklet paylaşımı konusuna odaklanan yerli bir girişim olarak karşımıza çıkan Bizero, Boğaziçi Üniversitesi’nde hizmet vermeye başladı. Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümü 4. sınıf öğrencisi Mehmet Akıncılar tarafından kurulan girişim, elektrikli bisikletlerle kısa ve orta mesafeli ulaşım sorununu çözmeyi hedefliyor.

Ülkemizdeki eğimli rotalar ve bisiklet kültürünün zayıf olması nedeniyle bisiklet paylaşımı için elektrikli bisikletleri tercih eden Bizero, geçtiğimiz mart ayında Boğaziçi Üniversitesi‘nde pilot bölge çalışmalarına başladı. Haziranda geliştirdiği modüler şarj istasyonlarının kapalı kullanıcı testlerini de yapan girişim, sistem maliyeti ve montaj gerektirmesi nedeniyle Ofo ve Mobike‘ta olduğu gibi fiziksel istasyonları ortadan kaldırmış.

Depozito talep etmemesi nedeniyle bisiklet çalınmalarını önlemek için GPS tanımlı sanal istasyon yapısı geliştiren Bizero’yu kullanmak ise oldukça kolay. Bisiklet kiralamak isteyen kullanıcılar istasyon alanlarından bir kereliğine üye olarak kredi ve banka kartlarını sisteme ekleyerek bisiklet kiralayabiliyor.

Bir mobil uygulama ile kullanılan Bizero’dan kiraladığınız bisikleti iade etmek için tekrar alana bırakıp, uygulamadaki iade et butonuna basmanız gerekiyor. Bisiklet kiralama için dakikasına 2 kuruş talep eden girişimin, ilk 2 dakikasının bisikletlerinde oluşacak olası sorunlara karşı bedava olduğunu da ekleyelim.

10 binin üzerinde sürüş

Şu aşamada bisikletlerini Türkiye’de satış yapan Avrupa merkezli bir firmadan satın alan Bizero, üzerlerine yurt dışından getirttikleri elektrik kitlerini, geliştirdikleri paylaşım kitlerini, alarm ve GPS’leri ekliyor. Birinci dönem testlerini 1o bisiklet ile tamamlayan Bizero, Sağlık Bakanlığı desteğiyle Bizero S projesine geçiş yaptı.

Nisan ayı itibariyle İTÜ için de kullanıma sunulacak olan Bizero, yıl sonuna kadar başka üniversite ve şirket kampüslerinde de kullanıma sunulmayı hedefliyor. Şu ana kadar 20 bisiklet ile 10 binin üzerinde sürüş gerçekleştiren Bizero, 2 binin üzerinde kullanıcıya ulaştı.

detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*