Home » Genel » Yerli kripto para borsaları küresel pazarın neresinde?


 Most Affordable, Cheap Flight Tickets and Hotels Booking …

Yerli kripto para borsaları küresel pazarın neresinde?

Yerli kripto para borsaları küresel pazarın neresinde?

Türkiye’nin ilk bitcoin borsası BTCTurk bundan tam 4 yıl önce açılmıştı. O tarihte bitcoin henüz çok yeni olduğu için kripto para dünyası altcoinleri henüz tam anlamıyla keşfetmemişti. Bugün geldiğimiz noktada ise kripto pazarı çeşitlenmeye devam ediyor hem de Türk lirası ile alım-satım yapabileceğiniz 3 farklı bitcoin borsası (BTCTurk, Koinim, Paribu) bulunuyor. Bu yazımızda merceğimizi yerli kripto para borsalarına tutuyoruz.

Türk Lirası ile işlem yapan kripto para borsaları

Coinmarketcap‘ten aldığımız verilere göre, yerli kripto para borsaları içinde en düşük işlem hacminin bu işe ilk adım atan BTCTurk‘e ait olduğunu görüyoruz. Bu yazının yazıldığı dakikalarda BTCTurk’ün işlem hacmi 489 bin dolar seviyesindeydi. Bir kıyaslama yapmak gerekirse; 2013 yılında düzenlediğimiz Webrazzi Ödeme Sistemleri konferansında BTCTurk’ün 500 bin TL işlem hacmine ulaştığını paylaşmıştık. O tarihte pazarın tek oyuncusu olan BTCTurk, görünüşe göre rakiplerin kendini geçmesine engel olamamış ki BTCTurk’ün Ağustos 2016 – Mayıs 2017 tarihleri arasında işlemlerini verememiş olması BTCTurk’ün 3. sırada kalmasının en büyük nedeni olarak da gösterilebilir. BTCTurk’ün 3 yerli borsa içindeki payı ise yüzde 18,8.

BTCTurk’ü takip eden ve 722 bin dolarlık işlem hacmine sahip yerli kriptopara borsası ise Koinim. Veriyol tarafından geliştirilen ve Aralık 2013’te sizlere tanıttığımız Koinim’in hacmi 722 bin dolar seviyesinde. Üç yerli borsa içinde yüzde 27,8’lik pay alan Koinim, kripto paraların gördüğü ilgiyle birlikte ilerlemesini sürdürmüş gözüküyor. Koinim, litecoin alım-satımına aracılık etmesi bakımından da girişimlerden ayrılıyor.

Bu dikeydeki en yeni girişim olan Paribu ise 1,39 milyon dolarlık hacim ve yüzde 53,4 pazar payı yerli kripto borsaları içinde ilk sırayı tutuyor. Yasin Oral ve Özgür Efe tarafından kurulan ve bu yılın Nisan ayında sizlere tanıttığımız Paribu, Türkiye’nin kripto para potansiyelini açığa çıkarmak için yola çıkmıştı ve bu anlamda istediğini başarmış gözüküyor.

Blockhchain A.Ş. detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*