Home » Genel » YouTube için SEO önerileri

YouTube için SEO önerileri

YouTube için SEO önerileri

Kullanıcılar ve markalar için video oluşturma ve izleme platformu denildiğinde, YouTube hiç şüphesiz akla gelen ilk isim. Dünya genelinde, her geçen gün daha fazla aktif kullanıcısı olan YouTube’da her gün yüz milyonlarca saat video izleniyor.

Milyarlarca videonun olduğu platformda video yükleyen kullanıcılar ve markalar için ise arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak oldukça önemli. Zira sponsorlu bir içerik üretmiyorsanız, organik yoldan paylaştığınız içeriğinizin ilginç ve paylaşılabilir olması kadar video ve kanalınızın optimizasyonu da olması gerekiyor. Bugünlerde oturma odamızdaki televizyonun yerine geçen YouTube’a yükleyeceğiniz videoların daha üst sıralarda olmasını sağlayabilecek SEO önerilerini sizin için derledik. Özellikle meta veriler olarak karşımıza çıkan bu özelliklerle YouTube’daki ilgili içeriğinizin potansiyel izleyeciye ulaşmasını sağlayacaktır.

Video başlık kullanımı (Title)

Kullanacağınız başlık YouTube’ta videonuzla ilgilenebilecek potansiyel kişilerin videonuza daha kolay ulaşması için oldukça önemlidir. Google aramalarında olduğu gibi YouTube da aramalarda kullanıcı davranışları ve değerlerini göz önünde bulunduruyor. Başlık kullanımı için YouTube’da sınır 100 karakter olsa da, 60 karakter ile sınırlamanız önerilmektedir. Öte yandan kullanacağınız başlık, YouTube’ın videonuzu hangi aramalarda göstereceğini belirlemektedir. Video başlıklarının belirlenmesinde YouTube Anahtar Kelime Öneri Aracı‘ndan da faydalanabilirsiniz. Başlıklarınızın video içeriğinizle ilgili olarak yine ilgi çekici ve kısa ve öz tutun.

Videonuza açıklama ekleyin (Description)

YouTube videoları da bir web sitesinde yer alan içeriğin SEO düzenine benzemektedir. Videonuzun açıklamasında özellikle anahtar kelimeleri ekleyerek uygun bir açıklama yazabilirsiniz. Kullanıcıların ilgili videonuza yönelik en çok hangi kelimeleri YouTube’da aradığını anlayabilmek ve video açıklamanıza uygulayabilmek için aynı şekilde YouTube Anahtar Kelime Öneri aracına başvurabilirsiniz. Video açıklamanızın ilk 25 kelimesi içinde anahtar kelimelerinize yer vermeye çalışın ve 250 kelimelik uzun bir açıklama yazın. Aynı anahtar kelimeyi birden fazla kullanabilirsiniz.

Etiketler ekleyin (Tags)

YouTube’a göre, kullandığınız etiketler içeriğinizin izleyiciler tarafından daha kolay bulunabilmesini sağlıyor. Anahtar kelimeler, potansiyel izleyicinin videonuzu bulmak için kullanacağı terimlerle eşleşmelidir. Bu yüzden videonuz için en önemli ve kullanıcılar tarafından en çok aranabilecek kelimeleri ekleyebilirsiniz.

Kategori detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*