Home » Genel » Zynga, Peak Games’in bir bölümünü 100 milyon dolara satın aldı! [Son dakika]

Zynga, Peak Games’in bir bölümünü 100 milyon dolara satın aldı! [Son dakika]

Zynga, Peak Games'in bir bölümünü 100 milyon dolara satın aldı! [Son dakika]

Türkiye’den çıkmış en büyük dijital oyun şirketlerinden biri olan Peak Games‘in bir bölümü dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga tarafından satın alındı. Gelen bilgilere göre göre satın alma 100 milyon dolarlık nakit karşılığında gerçekleşti ve anlaşma sadece Peak Games’in günlük oyunlar geliştiren bölümünü kapsıyor.

Söz konusu anlaşmaya göre Peak Games’in Spades Plus, Gin Rummy Plus ve Okey gibi oyunları Zynga’nın olacak. Toy Blast ve Toon Blast oyunları ise Peak Games’de kalacak ve şirket İstanbul merkezli bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam edecek.

Bu satın alma Türkiye için önemli bir çıkış olduğu kadar Zynga için de dikkat çekici bir satın alma. Zira Mart 2016’da göreve gelen yeni CEO’su Frank Gibeau geldikten sonra Zynga en büyük satın alma oldu. Zynga son olarak CSR Racing ve Dawn of Titans oyunlarının yapımcısı NaturalMotion’ı 527 milyon dolara satın almıştı.

Zynga CEO’su Gibeau yaptığı açıklamada Peak Games’in kart oyunlarını satın almanın kendileri için fırsat olarak gördüğünü söylüyor. Son dönemde gelirlerini her alanda artırmak isteyen Zynga, etkinlikler ve turnuvalar düzenlemeye, yeni oyunlar satın almaya başlamıştı. Zynga’nın Peak Games’in oyunlarına benzer oyunları da var ancak ABD’li dijital oyun devi bu satın almayla yeni bir oyuncu kitlesini kazanmış oluyor. 1,524 çalışanı olan Zynga, Peak Games’in bir grup çalışanını da kendi bünyesine katacak.

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz aylarda Peak Games‘in Hasbro ile arasındaki telif davası çözümlenmiş ve taraflar karşılıklı anlaşmaya varmıştı. Hasbro kendi oyununu yayından kaldırmış ancak anlaşmanın detayları paylaşılmamıştı.

Bu sabah Peak Games’in konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenlemesini bekliyoruz ve alacağımız tüm bilgileri sizlerle paylaşamaya çalışacağız.

detaylı >>>

Alıntının kaynağı: Webrazzi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*