Home » Genel » Android Dev Summit’te tanıtılan yenilikler ve güncellemeler
Android Dev Summit’te tanıtılan yenilikler ve güncellemeler

Android Dev Summit‘te mobil işletim sistemi için uygulamalar yazan geliştiriciler odağında bir dizi yeni araç ve özellik tanıtıldı. Android geliştirici ekosisteminde giderek daha popüler hale gelen Kotlin dilinin en son sürümünün yanı sıra, Android Jetpack araçları ve API’lar ile birlikte Android Studio IDE için yeni özellikler de ilk tanıtılanlar oldu. Fakat geliştiriciler için en büyük sürpriz, Uygulama İçi Güncellemeler API’ının kullanıma sunulması diyebiliriz.

Uygulamalar İçin Güncellemeler API’ı

Uygulama İçi Güncellemeler API’ı ilk bakışta dikkat çekici bir isim gibi görünmese de önemli bir gelişme olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çünkü yeni API ile geliştiriciler artık, kullanıcıları uygulamalarını güncellemeye itmeleri için iki yeni yol sunacak. Buna göre ya güncellenmeyen uygulamanın ekranı engellenecek ve güncelleme yapılana kadar uygulama kullanılamayacak ya da kullanıcı güncelleme sırasında uygulamayı kullanmaya devam edebilecek. Bu seçenekler ise geliştiricinin insiyatifine bırakılıyor.

Google’ın Android Ürün Yönetimi ve Geliştirici İlişkileri Kıdemli Yöneticisi Stephanie Saad Cuthbertson, bu özelliğin geliştiricilerin uzun zamandır beklediği bir özellik olduğunu açıkladı. Geliştiriciler için bunun niçin önemli olduğundan bahsedelim. Örneğin; bir geliştiricisiniz ve uygulamanıza yeni bir güncelleme getiriyorsunuz. Fakat uygulamanızda bug’lar bulunuyor ve kullanıcılar güncellemeyi reddettiği için bu bug’lardan zamanında haberdar olamıyorsunuz. Uygulama İçi Güncellemeler API’ı ise uygulamaların güncellenmesini sağlayacak, akabinde kullanıcılardan gelen geribildirimler ile geliştirici, uygulamasındaki hatalardan daha hızlı bir şekilde haberdar olabilecek.

Katlanabilir cihazlar

Artık Android cihazlarda “katlanabilir cihazlar” kategorisi bulunacak. Bu araçlar, yeni esnek ekran teknolojisinden faydalanarak, tam anlamıyla katlanabilecek. Büyük ekrana sahip olan bu cihazlar, katlandığında ise çantamızda taşıdığımız telefonların boyutlarında olacak. Diyelim ki telefon katlı haldeyken bir video izlemeye başladığınız, ekranı eski haline getirdiğinizde o video anında büyük ekrana aktarılacak ve izlemeye bu şekilde devam edebileceksiniz.

Kotlin dili güncellemesi

Andorid geliştiricilerinin büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılan Kotlin dili de yeni bir güncellemeye kavuştu. Kotlin 1.3 sürümüne göre yapılabileceklerden biraz bahsedelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*