Home » Genel » Hindistan’ın adı ‘Bharat’ olarak değişebilir
Hindistan’ın adı ‘Bharat’ olarak değişebilir

G20 katılımcılarına yönelik davetiyede Murmu’dan “Hindistan Başkanı” yerine “Bharat Başkanı” olarak bahsedilmesinin ardından, isim değişikliği talebinin parlamentoda gündeme gelebileceği belirtildi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin bu haftaki G20 Zirvesi’ne katılacak olan konuklara yönelik davetiyesinde “Hindistan” isminin yerine “Bharat” ismini kullanması, ülkenin isminin resmen değiştirileceği iddialarını gündeme getirdi. 

G20 katılımcılarına gönderilen davetiyede Droupadi Murmu‘dan “Hindistan Başkanı” yerine “Bharat Başkanı” olarak bahsedildi. 

Parlamentoda gündeme gelebilir

Anayasanın değiştirilerek Hindistan’ın adının Bharat olarak yeniden adlandırılması talebi yoğunlaşmışken, söz konusu adım ile ülkenin isminin değiştirileceği gündeme geldi. Yeniden adlandırma kararı hükümet tarafından parlamentonun 18-22 Eylül tarihleri ​​arasında yapılması planlanan özel oturumunda gündeme getirilebileceği aktarıldı.

Parlamentonun yakın zamanda gerçekleşen bir oturumu sırasında BJP Rajya Sabha Milletvekili Naresh Bansal, sömürge detaylı ⇒

Alıntının kaynağı: KobiPostasi.Net

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*